سایر اخبار ویژه

کمیسیون ها بعضا با نگاه منفعت ملی در مجلس پیش نمی روند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از دستگاه های نظارتی برای صلاحیت انتقاد و خواستار توضیحات شد

به گزارش انیم، مهندس رحیم الله سهرابی,کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران در باب معرفی خود به خبرنگار ما گفت: از سال ۱۳۶۸ پروانه اشتغال مهندسی ساختمان را دریافت کردم و در سازمان توسعه راههای ایران دو سال در سمت مدیر دفتر فنی بودم و بعد آن آن وارد کار آزاد شدم.

وی از دلیل حضور خود در عرصه انتخابات گفت: بنده به شخصه چون در رشته عمران فعالیت کردم و تحصیلات دارم و در سنوات قبل هم در تعدادی جلسات کمیسیون عمران مجلس شرکت و مذاکرات داشتم ، تصمیم گرفتم در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کنم .
بسیار تخصص و برنامه و به طور کل اطلاعات معماری و سازه ای وسیع دارم که متاسفانه به دلایلی نامشخص صلاحیت صورت نگرفت که مورد تعجب و انتقاد من است.

عضو بسیج مهندسی سپاه تهران نسبت به رد صلاحیت خود گفت: شورای نگهبان پنج سال سابقه اجرایی را مطرح کرده است در حالی که من ۳۵ سال سابقه دارم , تعریف شورای نگهبان از سابقه اجرایی چیست ، را نمیدانم در حالی که من پروانه اشتغال مهندسی ساختمان در نظارت و طراحی و اجرا هم دارم.

عضو هیات موسس انجمن مهندسان مشاور طراح و ناظر ساختمان افزود: من با توجه به ۳۰ سال سابقه اجرایی وسیع به هرحال درگیر مسائل قضایی به دلایل مختلف حقوقی و کیفیری بوده ام که همه منتفی شده است ، اما شاید به زعم دستگاه نظارتی تنها دلیل عدم صلاحیت آمار زیاد این بوده است که باز تاکید می کنم از جانب من مورد اشکال است.

سهرابی افزود:مشاوره های مختلفی به وزارت راه و مسکن و شهرسازی داده ام و قانون نظام مهندسی را هم ویرایش کرده ایم و در این زمینه در کمیسیون عمران جلسات متعدد داشتم و برنامه جامعی در راستای عمران برای ورود به مجلس داشته ام که به دلایل نامعلوم میسر نشد .

این کاندید به منویات رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری به اصلح بودن یک نماینده تاکید داشته اند و من هم در پیرو منویات ایشان تخصص داشتن هم در کنار اصلح بودن ، تجمیع می کنم که فرد اصلح بتواند در مجلس درست فعالیت کند.

وی به نام غیر فارسی کمیسیون نقد وارد کرد و گفت: سوال من این است چرا باید نام کمیسیون یا کمیته که عنوان خارجی دارد انتخاب شود در حالی که عنوان “کارگروه ” مناسب است. به طور مثال کارگروه عمران یا کار گروه بهداشت که در راستای پاسداشت زبان فارسی نیز هست.

سهرابی در انتقاد به نمایندگان کمیسیون های مجلس اشاره کرد و بیان داشت: متاسفانه “کارگروه ها ” یا کمیسیون ها خیلی با نگاه منفعت ملی کارکرد ندارند و بعضا در کارگروه های تخصصی مباحث داخل صحن علنی خودشان رد و بدل می شود که این بسی جای اشکال دارد.

مسئول سابق کارگروه مسکن بسیج مهندسی سپاه تهران استفاده از مشاور نخبه را در مجلس امری مثمر ثمر دانست و تصریح کرد: استفاده از افراد مشاور نخبه در کنار نمایندگان در کمیسیون های مجلس با رای مردمی به صورت کشوری پیشنهادی است که میتواند به ساماندهی اوضاع مجلس کمک شایانی کند.

وی در نگاه تخصصی به طرح نهضت ملی مسکن گفت: نهضت ملی مسکن طرح بسیار خوب اما پر ایراد هم است و این نیاز به زیرساخت فنی هم دارد. به اعتقاد من برای شروع ، تولید یک میلیون واحد مسکونی , کاری بس دشوار بود که تقریبا اکنون به مرز نزدیک شده است اما متاسفانه کمتر مبحث نظارت های مهندسی در آن صورت گرفته است.

مدیر سابق کارگروه مسکن سپاه تهران در انتقاد به مسائل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری گفت: برای کمیسیون های ماده ۱۰۰ شهرداری طرح تهیه کرده ایم و در شرایط فعلی تبصره ها کارایی ندارند و مباحث تراکم و خط آسمان و ناظر ایمنی و چک لیست های مورد نیاز ساختمانی و سایر عناوین دیگر دچار اشکال است که ما برای همه آن ها برنامه داریم.

عضو بسیج مهندسی سپاه تهران در کلام پایانی خود تصریح کرد: حرفه مهندسی به خصوص در تمامی رشته ها مغفول مانده است و بچه های ما از این رشته در حال گریزان شدن هستند و ما می بایست در مجلس به گونه ای عمل کنیم که این حرفه احیا شود و احیا هم به راهکارهای درست و کار آمد نیاز دارد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا