انرژی

ربات پزشکی که روابط علمی ایران و اندونزی را بیش از پیش عمیق تر کرد

صادرات یک ربات جراحی از راه دور ایران به اندونزی، روابط علمی و پزشکی دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است، روابطی که در سفر اخیر رییس جمهور به جاکارتا پررنگ تر و عمیق تر نیز شده است.

آذر سال ۱۴۰۰ و سه ماه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم بود که با استقبال مسئولان وزارت بهداشت اندونزی، دو دستگاه ربات جراحی از راه دور ایرانی با عنوان «سینا» برگرفته از نام حکیم ابوعلی سینا به دو بیمارستان مطرح این کشور تحویل شد.

قرارداد صادرات این ربات های جراح ساخت متخصصان ایرانی به اندونزی و همچنین ایجاد ۲ مرکز مهارت‌های پیشرفته جراحی رباتیک از راه دور در ۲ شهر «بندونگ» و «جوکجاکارتا» و آموزش ۸۰ پزشک اندونزیایی برای کار با این ربات ها میان شرکت رباتیک سینا و ایندوفارمای اندونزیایی، بدنبال دیدار مجازی تابستان سال ۱۴۰۰ سورنا ستاری معاون وقت علمی و فناوری رییس جمهوری و «بودی گونادی سادیکین» وزیر بهداشت این کشور به امضاء رسیده بود.

رباتی که به گفته «علیرضا میرباقری» مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا، ۱۸ سال برای طراحی و ساخت آن زمان صرف شده است.

تولید این ربات جراح در ۲۰ سال گذشته در اختیار آمریکا بوده و اندونزی در این مدت همانند سایر کشورها مشتری ربات جراحی داوینچی آمریکا بود اما اکنون ربات سینا به دلیل کیفیت بهتر، جای ربات داوینچی ساخت آمریکا را در اندونزی گرفته است.

قطر پنج میلیمتری ربات سینا در مقابل قطر ۱۰ میلیمتری ربات آمریکایی، دسترسی به تجهیزات یک بار مصرف با هزینه کمتر و سیستم یکپارچه ربات با تخت جراحی از جمله مزیت هایی است که در نمونه های قبلی ربات داوینچی وجود نداشت.

اما در کنار همه این، مزیت منحصر بفرد دیگر ربات سینا امکان به صرفه استفاده از این ربات در کشورهای در حال توسعه است، یعنی قیمت خود ربات و هزینه تعمیر و نگهدای و همچنین ابزارهای مصرفی به ازای هر عمل آنقدر کم است که در کشورهای در حال توسعه نیز استفاده آن به صرفه است.

چنانکه ربات داوینچی که در اندونزی وجود داشت به دلیل هزینه مصرفی بالا دیگر قابل استفاده نیست و به همین دلیل نیز یکی از جراحان اندونزیایی که سابقه جراحی با ربات داوینچی را دارد از قابلیت های ربات ایرانی سینا شگفت زده شده بود.

اکنون با صادرات یک ربات از راه دور و نمایش تیزر آن در دیدار آیت الله رئیسی با همتای اندونزیایی خود، انتظار روابط علمی و پزشکی ایران و اندونزی را بیش از پیش تقویت شود.

آیت الله رییسی رییس جمهور در سفر خود به اندونزی و پس ازدیدار با رییس جمهور این کشور در سخنانی اظهارکرد: ما در مذاکراتی که با رییس جمهور اندونزی داشتیم زمنیه همکاری بسیا رخوبی در حوزه های مختلف اقتصادی و تجاری بصورت مشخص در حوزه انرژی و همچنین حوزه بهداشتی و درمانی بین دو کشور وجود دارد.

ربات جراح سینا در دومین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (INOTEX 2015) در نمایشگاه بین المللی تهران رونمایی شده بود.

آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به دعوت رسمی «جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی و با هدف تعمیق و گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دو کشور، یکم خرداد در صدر هیأتی بلندپایه عازم جاکارتا شد.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا