سایر اخبار ویژه

جذابیت‌های منطقه آزاد انزلی برای سرمایه گذاران

نماینده انزلی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد ظرفیت‌های بسیاری دارند که باید با جدیت مورد بهره برداری قرار گیرند گفت: اگر برای مناطق آزاد قوانین جداگانه‌ای تعریف شده، برای آنکه است که تولید رونق بگیرد و اقتصاد بر محوریت تولید اجرایی شود.

به گزارش انیم به نقل از پول نیوز، احمد دنیا مالی با تاکید بر اینکه اعتقاد و باورم بر این است که مناطق آزاد می‌توانند در اقتصاد کلان کشور سهم و نقش چشمگیری داشته باشند گفت: باید واقعیت را بپذیریم و اعتراف کنیم که بحث مناطق آزاد تاکنون قابل دفاع نبوده است.

وی با اعلام اینکه آنچه در قانون برای مناطق آزاد پیش‌بینی شده، توسعه اقتصاد با استفاده از ظرفیت فراسرزمینی است گفت: براستی کدامیک از ظرفیت‌های تعریف شده برای بحث فراسرزمینی محقق شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه عده‌ای انتظار تعریف صرف بدون در نظر گرفتن واقعیت‌ها را دارند گفت: وقتی برای مناطق آزاد ظرفیت و معافیت در نظر گرفته ایم، این انتظار زیادی نیست که بخواهیم آن ظرفیت‌ها و معافیت‌ها خروجی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار از مناطق آزاد در سیاست‌های کلان، تحقق توسعه صادرات است گفت: باید آمار واردات و صادراتی که در مناطق آزاد صورت می‌گیرد، به صورت شفاف اعلام شود تا بدانیم تا چه اندازه در مسیر اهداف تعیین شده گام برداشته ایم.

دنیا مالی جدی‌ترین توقع از مناطق آزاد را ایجاد ارزش‌افزوده دانست و گفت: باید سرمایه گذاری شکل بگیرد، تولید اتفاق بیفتد، اشتغالزایی ایجاد شود و رونق اقتصادی رقم بخورد تا بتوانیم از تحقق اهداف مناطق آزاد سخن بگوییم.

وی با اعلام اینکه استفاده از تکنولوژی جدید یکی از مهمترین توقعاتی است که نسبت به مناطق ازاد وجود دارد گفت: باید تکنولوژی جدید در مناطق آزاد تعریف و نهادینه و سپس به سرزمین اصلی منتقل شود، سوال اینجاست که تاکنون چه مقدار تکنولوژی در مناطق آزاد ایجاد شده و چه مقدار به سرزمین اصلی آمده است.

نماینده انزلی با تاکید بر اینکه هدف از انتقاد، تخریب و زیر سوال بردن نیست گفت: اگر بدنبال رفع چالش‌های کشور هستیم و می‌خواهیم به چشم انداز توسعه دست یابیم، باید واقع بین باشیم، مشکلات را مطرح کنیم و بدنبال بدست آوردن راهکار‌های عملی برای رفع مشکلات باشیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا منطقه آزاد انزلی به اهداف تعیین شده دست یافته است گفت: فعالیت‌های خوبی در منطقه آزاد انزلی انجام شده و می‌گیرد که چشم انداز مناسبی برای این منطقه ترسیم می‌کند.

دنیا مالی از سیاستگذاری برای تولید در زمینه‌های صنعت خبر داد و گفت: با توجه به همسایگی با کشور‌ها اوراسیا، انتظار می‌رود بتوانیم از ظرفیت‌های تولید بهره بگیریم و نسبت به صادرات تولیدات ایران به کشور‌هایی اوراسیا اقدام کنیم.

وی از نقش آفرینی شهرک‌های صنعتی در منطقه آزاد انزلی خبرداد و گفت: اکنون سه شهرک صنعتی در منطقه آزاد وجود دارد که تمامی کارخانه‌های آن فعال هستند و اگر این شهرک‌های صنعتی را با دیگر شهرک‌ها که بخش قابل توجهی از آن‌ها تعطیل است مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که تا چه اندازه صنعت در منطقه آزاد انزلی با اقبال رو به رو شده است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به تشریح اقدامات زیربنایی انجام شده در منطقه آزاد انزلی پرداخت و گفت: برای آنکه صنعت و تولید شکل بگیرد، باید زیربنا‌ها همچون جاده، برق و… فعال باشد که منطقه آزاد انزلی از این نظر هیچ مشکلی ندارد.

وی با اعلام اینکه سرمایه گذار قبل از هر اقدامی به بررسی شرایط و زیرساخت‌ها می‌پردازد گفت: منطقه آزاد انزلی از جذابیت لازم برای سرمایه گذار برخوردار است که حضور گسترده سرمایه گذاران بیانگر کیفیت و جذابیت منطقه آزاد برای سرمایه گذاران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =

دکمه بازگشت به بالا