اجتماعیاقتصادیانرژیبانکبورسبیمهتکنولوژیسایرسرگرمیسیاسیفرهنگیگردشگریهنریورزشی

ایران در تولید دانش طب سنتی رتبه چهارم دنیا را دارد

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جمهوری اسلامی ایران در تولید دانش در حوزه طب سنتی، رتبه چهارم دنیا را دارد.

نفیسه حسینی یکتا در نشست «طرح ادغام آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور» افزود: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی شاهد رشد ۴۰۰ درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم؛ به نحوی که اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، اظهار داشت: درس ۲ واحدی طب سنتی برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در هشت دانشگاه و ۱۳ گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های خوبی که از سال ۹۳ در شهرستان اردکان استان یزد در زمینه طب سنتی انجام شده است، ادامه داد: این برنامه‌ها موجب ارتقای ۳۰ تا ۹۰ درصدی در شاخص‌های سطح زندگی مردم منطقه شده است.

حسینی یادآور شد: هدف کلی از ادغام آموزه‌های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم برای کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است و آموزش سبک زندگی مطابق آموزه‌های ششگانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای ۶ سال کشور را شامل می شود، انجام خواهد گرفت.

روش‌های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند

وی تصریح کرد: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می‌شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی‌گنجد. طب سنتی ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسل در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.

وی تصریح کرد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه علوم و تجربیات نظری و عملی است که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها بکار می‌رود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می‌یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب‌های اساسی را دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در مرحله نخست در سطح یک و ۱۴ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در نراحل بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرا می‌شود.

حسینی با بیان این که اسناد بالادستی و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور بر این ادغام تصریح دارند، گفت: اکنون ۴۰ پست سازمانی در معاونت‌های غذا و دارو، بهداشت و درمان ۶۱ دانشگاه‌ علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا